Beni

USA

Beni Arkansasban, egy óriási farmon töltötte a tanévet. Lovaglás iránti szeretete miatt választotta őt egy fogadó család, akiknek saját lovai voltak és rendszeresen rodeóztak. Beni hamar megtanulta ezt a műfajt és komoly sikerei lettek a rodeókon.

Milyen volt a nyelvtudásod a kiutazáskor, illetve a hazatéréskor?

Kiutazáskor szinte alig tudtam megszólalni. Mindig a fogadóim beszéltek helyettem. Amikor visszajöttem,  már csak angolul jutottak eszembe a szavak. Még mindig előfordul, hogy egy étteremben inkább angolul kérek.

Milyen volt a beilleszkedés, mennyire volt nehéz/könnyű megszokni az új környezetet? Mennyire volt befogadó a környezet?

Beilleszkedni nem volt nehéz. Mindenki örült, hogy jöttem. Mindenki nagyon befogadó volt. A fogadó családom volt a legjobb. Nagyon sokat szórakoztunk közösen.

Milyen volt az első benyomásod és aztán hogyan változott?

Én az első nap beleszerettem abba az életbe, ami kint volt és ez mindvégig nem változott.

Mennyire volt a várakozásodnak, elképzelésednek megfelelő a kinti környezet?

Sokkal jobb volt.

Hogyan nézett ki egy hétköznapod, hétvégéd, iskolai szüneted?

Hétköznapokon általában iskola után barátaimmal elmentünk a helyi parkba és ott ettünk vacsorát. Hétvégén szinte mindig mentünk valahova. Néha csak a szomszéd városba rodeózni. Iskola szünetekben pedig mentünk nagyobb rodeókra.

Milyen tantárgyaid voltak az iskolában?

Szociológia, Pszichológia, USA történelem, Gazdaság, USA alkotmányjog, Színház.

Milyen volt a tanár-diák viszony?

Tanárok barátként kezelnek minket, tényleg értünk vannak, bármikor fordulhattam hozzájuk, ha valamit nem értettem.

Általában hogyan zajlott egy tanóra?

Leült mindenki a helyére és még óra előtt elkezdtünk beszélgetni. Aztán a tanár elkezdte leadni a tananyagot. Mindenki kíváncsi volt a véleményünkre. Nem volt belőle semmi baj, ha nem értettünk egyet valamiben.

Én az első nap beleszerettem abba az életbe, ami kint van. Ez ma sem változott.

Mi a legnagyobb különbség a kinti és az itthoni iskolai tapasztalataid között?

Kint nem a lexikális tudásra mennek rá, hanem a kreativitásra. Olyan dolgokat tanítanak, amiket használni is tudunk az életben.

Volt valami, amin meglepődtél, ami a kulturális különbségből fakadt?

Nem. Én nagyon szeretem a történelmet és mindig képben voltam vele, hogy mikor mit ünneplünk.

Milyen volt a fogadó családod? Milyen volt velük a kapcsolatod?

A fogadó családom volt a legjobb. Mindenben támogatnak. Azt éreztem, hogy teljes jogú családtag lettem. Szinte minden nap beszélek velük.

Mi volt a legmeghatározóbb élményed?

Még novemberben elmentünk egy rodeo school-ba és ott megtanítottak rodeozni. Utána kérdeztem meg, hogy mehetek-e versenyezni. Azt mondták mehetek.

Számodra mi volt a legnehezebb?

Hazajönni.

Mi volt a legnagyobb sikerélményed?

Megnyertem néhány rodeo-t.

Mi volt a legnagyobb kudarcod?

Tanév végén volt egy kisebb vitám az egyik barátommal. Végül megoldódott.

Milyen tanulsággal jöttél haza a tanév végén?

Megtapasztaltam egy másik világnézetet.

Mi volt a legnagyobb hozadéka a tanévnek?

Nagyon sokat javult az angolom, máshogy látom a világot.

Miben változtál?

Szinte mindenben. Olyan dolgokat csinálok, itthon amikre kiutazás előtt nem is gondoltam volna, hogy ezeket önként fogom csinálni.

Milyen volt hazajönni?

A legnehezebb dolog hazajönni. Itt jóesetben építettél magadnak egy világot 16-17 év alatt és itt hagyod egy évre. Kint építesz magadnak egy világot csak 10 hónapra és ott kell hagynod legrosszabb esetben örökre.

Mik a terveid a jövődre vonatkozóan?

Mindenképpen vissza szeretnék menni.

Kinek ajánlod ezt a programot?

Azoknak, akik vágynak egy nagy kalandra az életükben.

Mit tanácsolsz azoknak, akik belevágnának, de még bizonytalanok?

Csináljátok, a legvégén nem bánjátok majd meg!